Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Hrušovany
 
 

OBEC HRUŠOVANY

Poloha obce HrušovanyObec Hrušovany  sa nachádza na západnom Slovensku, v Nitrianskom kraji, na juhu okresu Topoľčany. So svojou rozlohou 5,47 km2 a s hustotou 198 obyvateľov na km2 sa obec radí do kategórie stredne veľkých vidieckych sídiel. K 31.12.2015 žilo na jej území spolu 1 087 obyvateľov.

Hrušovany sa skladajú z jedného katastrálneho územia, ktoré zo severu hraničí s obcou Preseľany (okres Topoľčany), na západe s obcou Hruboňovo (okres Nitra), na východnej hranici s obcou Dolné Lefantovce (okres Nitra) a Horné Lefantovce (okres Nitra) a na juhu s obcou Koniarovce(okres Topoľčany).

Geografickú polohu stredu obce charakterizujú súradnice 18° 05´ východnej geografickej dĺžky a 48° 25´ severnej geografickej šírky, tento bod má nadmorskú výšku 158 m n. m. Najvyššie položeným miestom v katastri sú Dolné Háje (258 m n. m.), ktoré sa nachádzajú na západnej hranici a naopak najnižšiu nadmorskú výšku dosahuje breh rieky Nitry (150 m n. m). Celková plocha územia obce je 547 ha a celková dĺžka hraníc je 12,4 km.

Z fyzickogeografického hľadiska sú Hrušovany lokalizované na území Podunajskej pahorkatiny, v časti Bojnianska pahorkatina a Stredonitrianska niva. Vo východnej časti preteká naprieč územím rieka Nitra, ktorá je jediným vodným tokom v obci.

Vzdialenosť od okresného mesta Topoľčany je 15 km. Významnou dopravnou tepnou územia je cesta (I/64), ktorá zabezpečuje prepojenie Hrušovian s mestami Nitra a Topoľčany. Práve lokalizácia medzi spomenutými mestami zabezpečuje obci výhodnú dopravnú polohu. Okrem spomínanej dopravnej trasy prechádza obcou i železničná trať č. 140 Nové Zámky – Prievidza s najbližšími zastávkami v Preseľanoch a Koniarovciach.


 


Úvodná stránka