Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Hrušovany
 
 

František Viktor Podolaj

František Viktor Podolay (*27.5.1905, +13.2.1958)

František Viktor PodolayFrantišek V. Podolay sa narodil 27. mája 1905 v Slopnej pri Ilave. Ako štvorročný dostal šarlach, ktorý mu spôsobil poruchu sluchu a do dvadsiateho roku takmer nepočul. Túžba po maliarstve sa u neho prejavila už počas štúdia na meštianskej škole v Bánovciach nad Bebravou. Otec však nemal dosť finančných prostriedkov, aby ho dal odborne vzdelať, preto ho dal do učenia na dekoratívne maliarske remeslo. Život Františka je čiastočne spojený aj s obcou Hrušovany, kde v roku 1923 preložili jeho otca, ktorý tu následne pôsobil 15 rokov ako učiteľ na základnej škole. Mladý František chodieval z Hrušovian pravidelne vlakom do nitrianskej obchodnej akadémie. Už v tomto čase si pozorne všímal krajinu, ktorá sa objavuje aj na jeho obrazoch (Krajina so stromami pri Nitre, Pohľad na Zobor, Dom v Hrušovanoch a pod.) Po vyučení odišiel v roku 1925 pracovať do Viedne, kde vo voľnom čase navštevoval večerné kurzy kreslenia a maľovania na Akadémii výtvarných umení. Vo Viedni pobudol štyri roky, zdokonalil sa v maliarstve natoľko, že sa v roku 1930 prihlásil na Akadémiu výtvarných umení do Budapešti, kde bol prijatý do špeciálky profesora Júliusa Rudnayho.

F. V. Podolay ako 19 ročný v HrušovanochPo ukončení akadémie v roku 1934 sa vrátil na Slovensko a býval striedavo v Trenčianskych Tepliciach a v Nitre, kde usporiadal niekoľko samostatných výstav a zároveň viedol určitý čas aj kurz kreslenia a maľovania pre začiatočníkov a pokročilých. V roku 1935 sa stal členom Umeleckej besedy slovenskej, s ktorou potom vystavoval pravidelne až do jej zániku. Do roku 1939 pracoval ako samostatný výtvarník, venujúc sa výlučne maľbe. V tomto roku ho finančné pomery donútili vstúpiť do zamestnania ako profesor kreslenia na Gymnázium v Michalovciach, kde pôsobil do roku 1941, vyvíjajúc tu bohatú výtvarnú činnosť (usporiadal niekoľko výstav vlastných i z prác študentov).

F. V. Podolay ako 20 ročný v HrušovanochV roku 1942 sa rozhodol zanechať profesorské miesto v Michalovciach a odchádza do Bratislavy. Zriadil si tu dekoratívny reklamný podnik propagačnej a užitej grafiky, ktorý viedol aj po oslobodení až do roku 1949. V roku 1944 pri bombardovaní Bratislavy zasiahla bomba jeho ateliér, vtedy sa zničila veľká časť jeho staršej tvorby. Po oslobodení sa stáva členom spolku S. V. U. Bohúň a po februári 1948 členom SSVU, na ktorého výstavách sa pravidelne zúčastňoval.

Podolay vstúpil do slovenského výtvarného života začiatkom 30. rokov. Orientáciou svojej tvorby nadviazal na program zakladateľskej generácie slovenských maliarov, ktorých monumentalizovanie slovenskej krajiny a heroizovanie vidieckeho človeka bolo hlavným krédom. Námety čerpal z celého Slovenska, najmä však z Bratislavy a kúpeľných miest. Osobitnú kapitolu tvoria obrazy s námetmi Vysokých Tatier.

Monumentánej tvorbe sa začal venovať v päťdesiatych rokoch. Vyhotovil niekoľko monumentálno-dekoratívnych prác, poplatných dobe. Samostatnú kapitolu v jeho tvorbe zaujíma užitá grafika. V roku 1942 ho poveril Osvetový zväz v Bratislave vedením reklamneho podniku Styl. Z tohto podniku vychádzali plagáty, návrhy stien na výstavy, obchodná grafika a pod. Tento podnik fungoval aj po vojne a keď sa vytvoril po roku 1948 reklamný podnik TVAR, bol poverený aj jeho vedením.

Zomrel neočakávane 13. 2. 1958 ako 53-ročný na infarkt srdca. (1).

Použitá literatúra

(1) www.podolay.de


 

František Viktor Podolay

Obecná rada (Hrušovany), 1930, olejomaľba

Obecná rada (Hrušovany), 1930, olejomaľba

Autoportrét (olejomaľba)

Autoportrét (olejomaľba)

Studňa v Hrušovanoch foto z roku 1936

Studňa v Hrušovanoch foto z roku 1936

Studňa (tuha)

Studňa (tuha)


 
 
Studňa (tuha)

Studňa (tuha)

Z cintorína (pastel)

Z cintorína (pastel)

Hrušovany ochotnícky krúžok 1926, pod vedením Vikt

Hrušovany ochotnícky krúžok 1926, pod vedením Viktora Podolaya

Rodina Podolay v roku 1917 (brat Jozef, Mária rod.

Rodina Podolay v roku 1917 (brat Jozef, Mária rod. Thurzo, Marica, Margita, otec Viktor a syn Ferko)


 
 

 
fero_mpg-1_2.mpg(14.2 MB)Video Františka V. Podolaya pri práci


Úvodná stránka