Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Hrušovany
 
 

Bohuslav Mošať

Bohuslav Mošať (*18.04.1934)

Bohuslav MošaťVdp. Bohuslav Mošať, SDB sa narodil 18. apríla 1934 v Hrušovanoch okres Topoľčany. Ako štrnásťročný odchádza do Šaštína k saleziánom.

V roku 1950, keď v noci z 13. na 14. apríla všetky mužské rehole boli rozpustené totalitným systémom, ukončuje gymnázium - šiesty ročník v Nitre a siedmy a ôsmy ročník v Topoľčanoch, kde aj maturuje.

Po maturite študuje hudbu a slovenčinu na Vyššej pedagogickej fakulte v Bratislave (1953-1955), ktorú ukončuje promóciou v roku 1955.

Pokračuje v štúdiu hudby a hry na klavír na Univerzite Komenského, ktorú v roku 1960 končí promóciou.

Od roku 1959 vyučuje v Ľudových školách umenia - jeden rok v Šuranoch, päť rokov v Seredi a päť rokov v Nitre (od septembra 1964 do septembra 1969). Počas pôsobenia na ĽŠU v Nitre založil Detský komorný zbor, Učitelský zbor mesta Nitry a big-beatovú skupinu v nitrianskej katedrále, ktorú viedol jeden rok. Podiela sa na hudobnom živote Nitry. Dva roky je predsedom Kruhu priateľov a milovníkov hudby. Pripravoval Hudobnú jar a Hudobnú jeseň.

Teologické štúdiá absolvoval počas vysokej školy a zamestnania. Vysvätený za kňaza bol 17. augusta 1964 v Poľsku v Krakowe. Jeho kňazstvo bolo zverejnené až 26. októbra 1969 primičnou svätou omšou v Hrušovanoch.

Potom odchádza do Šaštína, kde je regenschori v Bazilike Sedembolestnej Panny Márie a pomáha aj v pastorácii.

Po roku prišla normalizácia a predstavení ho posielajú do Košíc, kde je regenschori v Dóme svätej Alžbety. Vedie latinský figurálny zbor a založil aj Slovenský zbor mladých, aby sa dostal k mládeži.

Od 15. marca 1975 prešiel do pastorácie nitrianskej diecézy. Stáva sa kaplánom v Pruskom.

Od 1. septembra 1976 je správcom farnosti Nitrianske Rudno, kde účinkoval dvadsať rokov. Okrem pastorácie, opravy kostola a troch kaplniek sa venuje hudbe a spevu. Tu zakladá zbor Fraňa Madvu. Fraňo Madva tu účinkoval v rokoch 1822 až 1850 nielen ako farár, ale ako aj chýrny liečiteľ, široko-ďaleko známy aj v Uhorsku. Tak ako Madva liečil ľudí zelinkami, tak don Bohuslav Mošať chcel ľudí liečiť hudbou.

Pre Nitriansku diecézu sa stáva predsedom liturgickej komisie pre hudbu a spev. Sám pripravuje liturgické nápevy a niektoré jeho skladby boli zaradené do Liturgického spevníka a publikované v časopise Adoremus Te.

Ako uznanie za prácu v liturgickej hudbe, stavbe nového organa a za pastoračnú činnosť bol pri príležitosti 50 rokov života menovaný čestným dekanom Nitrianskej diecézy.

Zo povznesenie hudobného života v Nitrianskom Rudne na výročie 70. narodenín sa stal čestným občanom Nitrianskeho Rudna, ktoré už mnohokrát navštívil a odslúžil tu svätú omšu.

Od júla 1996 pôsobí jeden rok v Lehote pri Nitre, štyri roky v Modranke pri Trnave a jedenásť rokov v Kuklove pri Šaštíne. Tu založil zbor Laudate Dominum (zo spevákov aj z faností Čáry a Šaštín).

Od júla 2012 do augusta 2015 je duchovným u sestričiek Svätého kríža v Cerovej.

Od augusta 2015 je v Misijnom dome v Nitre v sociálnom zariadení pre dôchodcov - seniorov, kde slúži dvakrát do týždňa sväté omše a stretáva sa so svojími bývalými žiakmi z ĽŠU a spevákmi Zboru Fraňa Madvu.

Pamätná je pre neho návšteva blahoslavenej Matky Terézie, ktorá sa tu v roku 1990 zastavila spolu s otcom kardinálom Korcom a pomocným biskupom Františkom Rábekom na ceste do Čadce, kde uvádzala svoje sestry.


 

Bohuslav Mošať

Bohuslav Mošať

Bohuslav Mošať

Návšteva Matky Terezy

Návšteva Matky Terezy

Bohuslav Mošať

Bohuslav Mošať


 


Úvodná stránka